Historia Kyokushin

Historia Kyokushin

SOSAI MASUTATSU OYAMA

Założyciel KYOKUSHIN


Założyciel Kyokushinkai Masutatsu Ōyama urodził się w koreańskiej wiosce 27 lipca 1923r. Jego koreańskie imię brzmiało Choi Yeong-eui. Już w młodym wieku zaczął trenować sztuki walki, począwszy od chińskiego Kempo osiągając w nim 2 Dan. Po przybyciu do Japonii wieku 15 lat przyjął nazwisko Ōyama i kontynuował swoją drogę wojownika zostając uczniem wielkiego Gichina Funakoshiego, nazywanego „ojcem współczesnego karate” - który wprowadził karate w Japonii. W czasie II wojny światowej, młody Ōyama wstąpił do lotniczego oddziału kamikadze (słowo to oznacza w języku japońskim „boski wicher”) – pragnąć oddać swoje życie za ojczyznę. Od śmierci uchroniło go zakończenie działań wojennych. Tuż po wojnie, w 1947r przyszły założyciel Kyokushin wygrywa Mistrzostwa Japonii w karate.

Rok później Oyama podjął decyzje o udaniu się w góry i doskonaleniu swoich umiejętności z dala od ludzi. W leśnej pustelni przebywał przez osiemnaście miesięcy. Po powrocie z gór, podjął wyjątkowe wyzwanie, stając do walki z bykiem w Chiba, próbując przekroczyć granice ludzkich możliwości. To właśnie wtedy nadaje swojemu karate nazwę "Kyoku-shin," co oznacza "extremum prawdy." W 1952 roku Mas. Oyama wyjechał do USA, gdzie przez prawie rok promował swoje karate poprzez pokazy i rywalizację z przedstawicielami innych systemów walki, ponownie stając do pojedynków z bykami. Stał się sławny dzięki technice shuto, która pozwoliła mu ściąć rogi byka. "New York Times" nadał mu przydomek "Boska Ręka."

Po powrocie z Ameryki w 1954r. otwarto pierwsze Dojo Oyama w Japonii. Sam mistrz, rozpoczynając od Okinawy, wyruszył w podróż przez południowo-wschodnią Azję, gdzie zgłębiał różnorodne style walki. Z biegiem czasu popularność Dojo Oyamy rosła, a wielu uczniów prosiło samego mistrza o prowadzenie treningów. Międzynarodowa Organizacja Karate Kyokushin Kaikan została założona w 1964 roku i przekształciła się w globalną sieć praktyków karate liczącą ponad 12 milionów w 125 krajach. Sosai (założyciel) Mas Oyama jest uznawany za twórcę "pełnokontaktowego" stylu karate. Od momentu powstania, Kyokushin bezpośrednio zrodziło tysiące mistrzów sztuk walki.

W listopadzie 1993 roku „Ostatni Samuraj” przybył do Polski z okazji odbywającego się w Katowicach Pucharu Europy w Kyokushin Karate „Oyama Cup”. W hali widowiskowo- sportowej, gdzie zawody miały miejsce, witał go jedenastotysięczny tłum. Była to jego ostatnia podroż zagraniczna. Masutatsu Oyama zmarł 26 kwietnia 1994 roku na raka płuc.

 

KANCHO SHOKEI MATSUI

Dyrektor IKO Kyokushinkaikan

 

Mas Oyama przed swoją śmiercią wyznaczył swojego ucznia i wieloletniego protegowanego, Shokei Matsui, na swojego następcę na stanowisku dyrektora IKO Kyokushinkaikan. Światowa siedziba IKO Kyokushinkaikan "Honbu" działa nieprzerwanie w Tokio w Japonii. Shokei (Akiyoshi) Matsui rozpoczął treningi karate w wieku 13 lat. W 1976 roku dołączył do Kita Nagare-Yama Dojo w prefekturze Chiba w Japonii, gdzie w niedługim czasie uzyskał czarny pas (Shodan). W 1980 roku Matsui zajął czwarte miejsce w 12. Otwartych Mistrzostwach Japonii, mając zaledwie 17 lat. Wkrótce potem został głównym instruktorem International Kyokushin Headquarters School, "Honbu" Dojo w Tokio w Japonii.

W kolejnych latach, Matsui również podejmował startu w Otwartych Mistrzostwach Japonii, w latach 1981-82 zajmował 3. miejsce, natomiast rok później 8. miejsce. Zdobył uznanie i podziw na całym świecie za swojego niesamowitego ducha walki, siłę i determinację podczas startu w 3. Otwartym Światowym Turnieju Karate w 1984r, podczas których zdobył brązowy medal. W 1985 i 86 wygrał Mistrzostwa Japonii, a następnie ukończył Ostateczne Wyzwanie Kyokushin - Test 100 Kumite. To jednak go nie zatrzymało i w 1987 roku został najmłodszym Mistrzem Świata w kategorii OPEN.